nav-left cat-right
cat-right

Dr Rafał Mostowy, biolog

Dr Rafal Mostowy

Rafał Mostowy ukończył studia z teoretycznej fizyki cząstek na słynnym Instytucie Nielsa Bohra na Uniwersytecie Kopenhaskim, a następnie otrzymał doktorat z biologii ewolucyjnej na Politechnice Zuryskiej. W swojej rozprawie doktorskiej zajmował się problemem ewolucji płciowej w przyrodzie oraz adaptacyjnością pasożytów. W 2012 wyjechał prowadzić badania nad bakteriami pałeczkami zapalenia płuc na Imperial College w Londynie, na które to otrzymał podoktorskie stypendium naukowe od Szwajcarskiej Fundacji Naukowej oraz prestiżowe stypendium Marii Skłodowskiej-Curie.
Obecnie Rafał pracuje jako Imperial College Research Fellow w Szkole Zdrowia Publicznego (School of Public Health). W swoich badaniach używa on genomiki bakteryjnej do pomiaru zmian ewolucyjnych w patogenicznych bakteriach. Badając DNA mikrobów powodujących choroby zakaźne stara się on zmierzyć jak prędko bakterie potrafią zmieniać się w odpowiedzi na szczepionki oraz antybiotyki.
Rafał jest również silnie zaangażowany w działania na rzecz społeczności. Były finalista FameLab Polska oraz autor artykułów popularno-naukowych w “Wiedzy i Życiu” oraz “Gazecie Wyborczej”, jest on także współzałożycielem Polonium Foundation – organizacji zrzeszających Polonię naukową na całym świecie.