nav-left cat-right
cat-right

Dr Joanna Bagniewska, WZ 2019

Joanna Bagniewska

Joanna jest zoologiem specjalizującym się w ekologii behawioralnej. Uzyskała licencjat na Jacobs University w Bremie, podczas studiów spędziła również semestr na wymianie w Rice University w Houston. Studia magisterskie i doktorat ukończyła na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Oksfordzkiego, w prestiżowej grupie Wildlife Conservation Research Unit. Stypendystka Biotechnology and Biological Sciences Research Council, Fundacji Crescendum Est-Polonia, a także Deutscher Akademischer Austauschdienst. Po doktoracie pracowała w firmie Inscentinel Ltd, wykorzystującej pszczoły do wykrywania nielegalnych substancji, potem objęła stanowisko wykładowcy na wydziale Animal, Rural and Environmental Sciences Nottingham Trent University. W 2014 roku rozpoczęła pracę jako Teaching Fellow na Wydziale Nauk Biologicznych University of Reading; w 2018 uzyskała dyplom Postgraduate Certificate in Academic Practice tegoż uniwersytetu. Od stycznia 2018 łączy pracę w Reading z rolą Communications and Public Engagement Officer na Wydziale Pediatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Jej specjalizacją jest ekologia behawioralna, zwłaszcza w kontekście gatunków inwazyjnych. Zajmuje się również ochroną gatunków, a także zagadnieniami z pogranicza zoologii i inżynierii. Członkini komitetu sterującego Oxfordshire Mammal Group.

Prowadzi szeroko zakrojoną działalność popularyzacyjną, korzystając z różnych środków przekazu – artykułów popularnonaukowych, audycji radiowych, telewizji, bądź występów na żywo. Zwyciężczyni trzeciej edycji FameLab Poland, oraz zdobywczyni nagrody laureatów na finałach międzynarodowych tego konkursu. Brytyjscy licealiści wybrali ją na najpopularniejszego naukowca w konkursie „I’m a Scientist, Get me out of Here”.

Bierze udział w przedsięwzięciach takich jak TEDxWarsaw, Science Slam, Bright Club Oxford, Museums Show Off. Organizatorka konferencji popularnonaukowej Science: Polish Perspectives. W ramach programu Rzecznicy Nauki współpracuje z Magazynem Focus, Tygodnikiem Powszechnym oraz działem naukowym Gazety Wyborczej, a także z licznymi stacjami radiowymi. Ambasadorka programu mentoringowego Lean in STEM. Związana z działalnością Kongresu Obywatelskiego. Za pracę na rzecz Polaków w Wielkiej Brytanii odznaczona statuetką Wybitnego Polaka w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, oraz honorową nagrodą Dziennika Polskiego „Człowiek Roku”. Za całokształt pracy wyróżniona tytułem Lady Soroptimist. www.joannabagniewska.com

Wnioskujący: dr inż Andrzej Fórmaniak oraz dr Marek Laskiewicz