nav-left cat-right
cat-right

Odczyt prof. dr inż. Bolesława Indyka

We czwartek 27 maja 2010 o godz. 19:00w ramach regularnych Spotkań „Czwartki 4You” popularyzujących różne aspekty techniki i nauki, organizowanych przez Stowarzyszenie Techników w Wielkiej Brytanii (STP) członek STP i równocześnie wiceprezes Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, prof. dr inż. Bolesław Indyk wygłosił odczyt w Sali Szafirowej w POSK-u, na temat:Religia i Nauka Współczesna.

Prof Indyk, obecnie emerytowany, jest specjalistą w zakresie inżynierii materiałowej. Ma w swoim dorobku naukowym i inżynierskim wiele prac w dziedzinie materiałów ogniotrwałych, materiałów półprzewodnikowych i procesów wysoko temperaturowych. Związany był przez długie lata z Imperial College, Strathclyde University i Politechniką Łódzką, Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie oraz z Polską Akademią Nauk. Były delegat Rzadu II RP na Szkocję, obecnie udziela się społecznie w ZHP w Wielkiej Brytanii, Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów oraz w Polskiej Macierzy Szkolnej.

W swoim bardzo ciekawym i niekonwencjonalnym, jak na inżyniera, odczycie poruszył zagadnienia, którymi interesuje się bardzo wielu ludzi, jeśli nie cały świat. Stąd wysoka frekwencja na odczycie, bo przyszlo Go posłuchać i wziąć udział w dyskusji ponad 30 osób.

Ograniczony czas pozwolił profesorowi zaledwie zarysować kilka ważnych zagadnień, z którymi para się dzisiaj nauka w zakresie objaśniania świata, jego początku i tego dokąd on i my z nim zmierzamy.

Profesor w czasie odczytu niejednokrotnie odnosił się do Biblii jako źródła objaśniającego znaczenie przekazu informacji jako pierwiastka od którego wszystko zaczęło się – Na Początku było Słowo…..

Była mowa o “wielkim wybuchu” jak również o “ciągłym tworzeniu”, teorii ewolucji, etc. Wszystko to, ze względu na ograniczenia czasowe, nie mogło być wystarczająco wyczerpujące, stąd deklaracja profesora, że w ramach PUNO zrealizuje w przyszłym roku akademickim serię wykładów na te tematy.

Apetyt słuchaczy został napewno tym odczytem rozbudzony i miejmy nadzieje, że potrzeba spotkań na ten temat zainspiruje innych do podjęcia podobnych prób.

 

CIMG7708

Prof. dr inż. Bolesław Indyk przed odczytem

CIMG7714

Słuchacze podczas odczytu, na pierwszym planie prof. S Portalski Prezes PTNO