nav-left cat-right
cat-right

Prof Marta Kwiatkowska, WZ 2017

Prof. Marta Kwiatkowska

Autonomiczne samochody, rozruszniki serca, a w przyszłości nawet nanourządzenia aplikowane do krwioobiegu – od prawidłowego działania takich maszyn może zależeć ludzkie życie. Trzeba więc jak najskuteczniej weryfikować, czy poprawnie działają. To spore wyzwanie – mówi informatyk prof. Marta Kwiatkowska z Oksfordu.
Na swoje badania otrzymała m.in. dwa prestiżowe granty z Europejskiej Rady ds. Badań – Advanced Grant ERC oraz Proof of Concept ERC – i również dużego grantu z EPSRC (Engineering and Physical Sciences Research Council). Swoje badania realizuje w Oksfordzie.
Prof. Kwiatkowska pomaga m.in. w pracach nad autonomicznymi samochodami. Badacze z Oksfordu chcą, by w ciągu kilku lat opracowane przez nich pojazdy bez kierowców wyruszyły na ulice brytyjskiego miasta Milton Keynes. Miesiąc temu została wyrózniona 2018 Royal Society Milner Award w uznaniu za jej wkład do teoretycznego i praktycznego rozwoju metod stochastycznych w ilościowej weryfikacji modeli matematyczych pojazdów autonomicznych.
Wnioskujący: dr inż Andrzej Fórmaniak oraz dr Marek Laskiewicz